Jdi na obsah Jdi na menu
 


BMW-Sauber F1

 

Obrazek

Obrazek

ZALOŽEN:

 

 

 

 

 

 

 

2005

PRVNÍ GP: GP Bahrajnu 2006
PRVNÍ VÍTĚZSTVÍ: 0
NEJLEPŠÍ UMÍSTĚNÍ: 2. místo v roce 2007
POČET GP: 35
VÍTĚZNÝCH GP: 0
POČET BODŮ: 137.00
ŠÉF: Mario Theissen
TECHNICKÝ ŘEDITEL: Willy Rampf
ŠÉFKONSTRUKTÉR: Christoph Zimmermann
JEZDCI: Robert Kubica, Nick Heidfeld
TESTOVACÍ JEZDEC: Marko Asmer
VŮZ: F1.08
MOTOR: BMW V8 P86/8 - 90°
PNEU: Bridgestone
ADRESA: BMW Sauber F1 Team
Wildbachstrasse 9
8340 Hinwil, Switzerland

Pro představení nového monopostu pro sezónu 2008 si mnichovská automobilka BMW vybrala své domovské sídlo v Mnichově. Slavnostní představení se uskutečnilo v pondělí 14. ledna a tým BMW Sauber se tak stal v pořadí čtvrtým týmem po Ferrari, McLaren-Mercedesu a Toyotě, který se světu pochlubil novým závodním monopostem. Modrobílý vůz je opět určen pro jezdeckou dvojici Nick Heidfeld a Robert Kubica, kteří si místo vysloužili výbornými výkony v minulé sezóně. Týmu, který skončil vloni druhý v poháru konstruktérů, už schází jen první vítězství ve velké ceně a právě k tomuto cíli směřuje letošní úsilí všech jeho členů pod vedením dr. Maria Theissena.

Podobně jako u nedávno představené Toyoty TF108 zapracoval technický tým BMW řízený Willym Rampfem na aerodynamice, takže změny ve srovnání s loňským F1.07 jsou patrné na první pohled. Jinak tvarované jsou například přední křídlo, bočnice i krytování motorového prostoru. Na voze lze nalézt množství přídavných aerodynamických prvků, čímž se pro změnu podobá o týden dříve představeným monopostům Ferrari F2008 nebo McLaren-Mercedes MP4-23.

„Rozhodli jsme se pro evoluci místo revoluční změny, přesto lze nové auto označit za radikální evoluci,“ řekl v rámci mnichovské prezentace technický ředitel týmu BMW Sauber Willy Rampf. Tvrzení je to věrohodné, protože loňský typ F1.07 byl natolik dobrým autem, že by nebylo správné zcela opouštět jeho koncepci. Kromě toho může tým využít řadu dat, získaných v loňském roce. Současně bylo třeba původní podvozek upravit tak, aby umožnil jezdcům další zrychlení a ještě více je přiblížil dvěma špičkovým týmům, s nimiž chce BMW soupeřit o nejvyšší příčky.

„Naším cílem bylo dosáhnout u nového auta vysokou aerodynamickou účinnost a současně zajistit jeho velmi stabilní vyvážení,“ vysvětloval dále Willy Rampf a zmínil se o dalších prioritách při konstrukci F1.08. Jednou z nich bylo zvýšení mechanické přilnavosti, aby byl maximálně využit potenciál pneumatik, nebo snížení hmotnosti některých dílů, aby bylo možné co nejpružněji reagovat na charakteristické podmínky konkrétních trati přerozdělením hmotnosti mezi nápravy.

Z porovnání s původním typem F1.07 nejvíce na novém F1.08 vynikne zbrusu nové přední křídlo. Jeho celkově mohutnou plochu tvoří tři samostatné elementy, jejichž tvarování věnovali aerodynamici v Hinwilu patřičný čas. Věděli, že se jim tato investice vyplatí, protože od dokonalosti předního křídla se odvíjí celková úroveň přítlaku na zbylých částech vozu a přídavných aerodynamických plochách. Jakmile má přední křídlo vysoký přítlačný potenciál, dá se auto dobře vybalancovat na různých typech okruhů. S křídlem musí harmonizovat nos monopostu, který je nyní užší.

Modifikovány byly bočnice, aby se zdokonalil účinek chlazení. Celková koncepce chladicího systému ovšem zůstala zachována, protože s ní zavládla v roce 2007 úplná spokojenost. Stejně tak nosí F1.08 loňské rohy na krytu motoru. Krytování motorového prostoru už je ale jinak tvarované a zužuje se mnohem více než u předchůdce. Novinkou jsou poklice kol ala Ferrari. Přední poklice jsou nepohyblivé, zatímco zadní se otáčejí s kolem. Jejich funkce je podle sdělení týmu jediná – zlepšit přívod vzduchu k brzdám.

Současný motor P86/8 pohánějící monopost BMW Sauber F1.08 byl homologován v roce 2006 a ve smyslu platných pravidel je dále vyvíjena jen jeho periférie. Mnichovský tým techniků vedený Markusem Duesmannem se proto zaměřil především na zdokonalení přenosu točivého momentu od motoru na zadní kola. Proto se jejich pozornost obrátila na převodovku. I tady ale od roku 2008 platí řada omezení. Z nich nejvýznamnější je zavedení pravidla, podle něhož musí převodovka vydržet čtyři po sobě jdoucí závodní víkendy, jinak bude jezdec potrestán podobně jako při výměně motoru. Konkrétně to znamená, že musí vydržet přibližně 2.500 km. Dalšími omezeními jsou předepsané hmotnosti. Například ozubená kola tvořící jeden převodový stupeň nesmí vážit méně jak 600 gramů a nesmí být tenčí jak 12 mm. Předepsaná je rovněž minimální vzdálenost 85 mm mezi hřídeli v převodovce.

Přestože má tým BMW Sauber hodně krátkou historii, není ve formuli 1 vzhledem ke svému předchůdci žádným nováčkem. Jeho prapůvod, jak už z názvu vyplývá, je třeba hledat ve švýcarské stáji Petera Saubera, který se proslavil stavbou prototypů pro vytrvalostní závody. Úspěch v jedné okruhové disciplíně ho přilákal i do formule 1, kam vstoupil v roce 1993. Jako privátní tým neměl Sauber nikdy šanci na absolutní vítězství ve velkých cenách, ale sympatický tým vždy dokázal najít zajímavého partnera, aby udržel solidní pozici ve středu startovního pole. Zpočátku se jednalo o pomoc ze strany stuttgartské značky Mercedes, po níž po krátké spolupráci s Fordem uzavřel dohodu s Ferrari o dodávkách motorů. Italské pohonné jednotky se v monopostech Sauber pod jménem Petronas objevovaly dlouhých devět let až do okamžiku, kdy se Peter Sauber rozhodl užít si ve stáří odpočinku a zabezpečil budoucnost svého týmu jeho prodejem mnichovské automobilce BMW.

1993 Vstup týmu Sauber do F1, vůz C12 s motorem Ilmor, jezdci Karl Wendlinger a JJ Lehto. Celkem 12 bodů a 7. místo v poháru konstruktérů.

1994 Vůz C13 s motorem Mercedes, jezdci Karl Wendlinger a Heinz-Harald Frentzen, po Wendlingerově nehodě v Monaku za něj zaskočili na 9 GPAndrea de Cesaris a na 2 GP JJ Lehto. Celkem 12 bodů a 8. místo v poháru konstruktérů.

1995 Vůz C14 s motorem Ford, jezdci Heinz-Harald Frentzen a Karl Wendlinger, místo něj část sezóny jel Jean-Christophe Boullion. Frentzen v italské Monze poprvé dojel na stupních vítězů. Celkem 18 bodů a 7. místo v poháru konstruktérů.

1996 Vůz C15 s motorem Ford, jezdci Heinz Harald Frentzen a Johny Herbert. Celkem 11 bodů a 7. místo v poháru konstruktérů.

1997 Vůz C16 s motorem Petronas (pod názvem Petronas jsou skryty motory Ferrari, které o sezónu dříve používal tým Ferrari), jezdci Johny Herbert a Nicola Larini, kterého v sezóně nahradili Gianni Morbidelli a Nortberto Fontana. Celkem 16 bodů a 7. místo v poháru konstruktérů.

1998 Vůz C17 s motorem Petronas, jezdci Johny Herbert a Jean Alesi. Celkem 10 bodů a 6.místo v poháru konstruktérů.

1999 Vůz C18 s motorem Petronas, jezdci Jean Alesi a Pedro Diniz. Celkem 5 bodů a 8. místo v poháru konstruktérů.

2000 Vůz C19 s motorem Petronas, jezdci Pedro Diniz a Mika Salo. Celkem 6 bodů a 8. místo v poháru konstruktérů.

2001 Vůz C20 s motorem Petronas, jezdci Nick Heidfeld a Kimi Raikkonen. Celkem 21 bodů a 4. místo v poháru konstruktérů.

2002 Vůz C21 s motorem Petronas, jezdci Nick Heidfeld, Felipe Massa a Heinz-Harald Frentzen (1 závod místo Massy). Celkem 11 bodů a 5. místo v poháru konstruktérů.

2003 Vůz C22 s motorem Petronas, jezdci Nick Heidfeld a Heinz-Harald Frentzen. Celkem 19 bodů a 6. místo v poháru konstruktérů.

2004 Vůz C23 s motorem Petronas, jezdci Giancarlo Fisichella a Felipe Massa. Celkem 34 bodů a 6. místo v poháru konstruktérů.

2005 Vůz C24 s motorem Petronas, jezdci Jacques Villeneuve a Felipe Massa. Celkem 20 bodů a 8. místo v poháru konstruktérů. Na konci sezóny prodává Peter Sauber tým mnichovské automobilce BMW.

2006 Tým mění název na BMW Sauber, vůz F1.06 s motorem BMW, jezdci Nick Heidfeld a Jacques Villeneuve, kterého od GP Maďarska nahradil do té doby testovací pilot týmu Robert Kubica. Celkem 36 bodů a 5. místo v poháru konstruktérů.

2007 Vůz F1.07 s motorem BMW, jezdci Nick Heidfeld a Robert Kubica. Celkem 101 bodů a 2. místo v poháru konstruktérů.

2008 Vůz F1.08 s motorem BMW, jezdci Nick Heidfeld a Robert Kubica