Jdi na obsah Jdi na menu
 


Panasonic Toyota Racing

Obrazek

ZALOŽEN: 2001
PRVNÍ GP: GP Austrálie 2002
PRVNÍ VÍTĚZSTVÍ: -
NEJLEPŠÍ UMÍSTĚNÍ: 4. místo (2005)
POČET GP: 104
VÍTĚZNÝCH GP: 0
POČET BODŮ: 150.00
ŠÉF: Tadashi Yamashina
TECHNICKÝ ŘEDITEL: Pscal Vasselon
ŠÉFKONSTRUKTÉR:  
JEZDCI: Timo Glock, Jarno Trulli
TESTOVACÍ JEZDEC: Kamui Kobayashi
VŮZ: TF108
MOTOR: Toyota V8 RVX-07 - 90°
PNEU: Bridgestone
ADRESA: Toyota Motorsport GmbH
Toyota-Allee 7
50858 Köln
Deutschland

Toyota má před sebou sedmou sezónu ve formuli 1, aniž by zatím dosáhla svého prvního cíle, zvítězit v některé z velkých cen. To, že se jí v posledních dvou letech příliš nedařilo, nezmenšuje její ambice stát se jednou mistrem světa. O krok blíže k tomuto cíli by jí měl letos dovést nový monopost TF108 i omlazená jezdecká dvojice, jíž nadále tvoří zkušený italský pilot Jarno Trulli a nový člen týmu Timo Glock. Smělým úkolem pro sezónu 2008 je postoupit v poháru konstruktérů na třetí místo za dvojici Ferrari a McLaren-Mercedes. K tomu bude muset japonský tým ovšem výkonnostně překonat konkurenty od Red Bull Racing, Williamsu, Renaultu a zejména BMW Sauberu.

Prezentace nového monopostu Toyota TF108 se uskutečnila v německém sídle týmu v Kolíně nad Rýnem. Konstruktéři pod vedením technického ředitele Pascala Vasselona věnovali největší pozornost aerodynamice vozu. To je patrné již na první pohled, protože v této oblasti se TF108 výrazně liší od svého předchůdce. Nejvíce zaujme změněná přední partie, jíž dominuje obloukovité překlenovací křídlo ve stylu řešení, s jakým přišel v minulé sezóně jako první tým McLaren-Mercedes u svého monopostu MP4-22. Další velkou proměnu prodělal motorový prostor, jehož nové krytování má zajistit optimální chlazení a současně výhodnější proudění vzduchu k zadnímu křídlu.

„Je dobře vidět, jak se auto aerodynamicky změnilo. Loňský model 107 byl evolucí předchozího typu 106. Tímto autem se loučíme s dřívějšími Toyotami. Vycházíme nyní z takové filosofie, že změny ve vyvážení podvozku a počet variant aerodynamického řešení pro různé trati musí být minimální, abychom dostali ovladatelné a aerodynamicky stabilní auto,“ řekl při prezentaci technický ředitel Pascal Vasselon.

Toyota TF108 prodlužuje rozvor náprav podobně jako McLaren-Mercedes u nového MP4-23, aby dosáhla vyšší aerodynamické účinnosti a získala vyšší výkonnost zejména na rychlejších okruzích. K této změně dospěli technici po mnoha měřeních v aerodynamickém tunelu a nyní netrpělivě čekají, zda se změna pozitivně odrazí také na výsledcích testů na reálném okruhu. První zkušenost získají již příští týden při testech v jihošpanělském Jerezu de la Frontera. Výraznějších změn už šasi podle slov Pascala Vasselona nedoznalo, protože například v oblasti zavěšení kol vládla již loni v týmu spokojenost. Práce se proto soustředila jen na drobná vylepšení, například na zachování tuhosti podvozku při snížené jeho hmotnosti.

V oblasti pohonných jednotek pro klasické konstruktéry motorů mnoho práce nezbylo. Pravidla FIA zmrazila jejich vývoj na deset let dopředu, a tak je zřejmé, že s koncepcí motoru Toyota RVX-08 se toho nedá příliš dělat. Prostor ale vzniká na jeho periférii. Letošní zásadní novinkou je zavedení jednotné řídící jednotky, což pro Toyotu představuje přechod k jinému hardwarovému vybavení a naučit se pracovat s jinými kontrolními systémy. V celém pohonném ústrojí, tedy na cestě točivého momentu od klikové hřídele až po hnací hřídele kol, nastala také zásadní změna zákazem kontroly trakce. Specialisté Toyoty na nic nečekali a již v prvním předsezónním testu, který se uskutečnil minulý rok v listopadu, vyzkoušeli nový MES/Microsoft systém v loňském monopostu TF107.

„Strachovali jsme se o spolehlivost nového systému, proto jsme s testy začali co nejdříve,“ vysvětluje bývalý pracovník Ferrari Luca Marmorini, zodpovědný u Toyoty za oblast motorů. „V březnu minulého roku jsme obdrželi první jednotku ECU, v červnu jsme ji poprvé vyzkoušeli na brzdě, abychom získali přehled o její spolehlivosti. V listopadu jsme s ní pak poprvé vyjeli na trať. Problém spočíval v tom, že jsme museli upravit naše pohonné ústrojí na zcela odlišný systém. Vývoj jsme ještě nedokončili, S pokrokem, jaký jsme ale uskutečnili, jsme spokojeni.“

Toyota není před letošní sezónou v jednoduché situaci. Japonská centrála stanovila jasný úkol: Chceme vidět změnu, směřující k prvnímu vítězství ve velké ceně. Šéf týmu Tadashi Yamashina si to uvědomuje. Do funkce nastoupil minulé léto, ale propad výkonnosti se mu nepodařilo zastavit. Má před sebou zcela konkrétní termín. Úspěch musí přijít nejpozději do konce roku 2009. Zlepšení se ale musí projevit již o rok dříve. Proto vedení týmu Toyoty počítá s tím, že oba jezdci budou pravidelně bodovat a nezřídka by se alespoň jeden z nich měl objevit na stupních vítězů. K tomu může přispět nová jezdecká krev, představovaná německý jezdcem Timem Glockem, který v týmu nahradil svého krajana Ralfa Schumachera. Zajímavé přitom je, že z úst žádného představitele stáje nezazněla přímá kritika jezdců a že vždy byla za příčinu neúspěchu považována technika.

Toyota představila nový monopost pro rok 2008 jako třetí tým v řadě hned po Ferrari a McLaren-Mercedesu. Na třetím místě by také ráda figurovala na konci této sezóny. Srozumitelně to řekl Pascal Vasselon: „Chceme být nejlepší ze zbytku startovního pole.“ K takovému výsledku byla Toyota nejblíže v roce 2005, kdy se umístila na čtvrté pozici mezi týmy a získala dosud nejvyšší počet bodů za sezónu. Jarno Trulli a Ralf Schumacher jich tehdy nasbírali dohromady 88. Lepší byly jen Renault (191 bodů), McLaren-Mercedes (182) a Ferrari (100). Jak na tom byl japonský tým v jednotlivých letech svého poměrně krátkého působení ve formuli 1, ukazuje následující přehled.

2000 Toyota se rozhoduje pro vstup do F1, Toyota Motorsport končí působení v rallye a začíná se připravovat na vstup do F1

2001 Toyota Motorsport po celý rok testuje s prototypem vozu F1 na většině okruhů, kde se jezdí šampionát.

2002 Vůz TF102, jezdci Mika Salo a Allan McNish. Celkem 2 body a 10. místo v poháru konstruktérů.

2003 Vůz TF103, jezdci Olivier Panis a Cristiano da Matta. Celkem 16 bodů a 8. místo v poháru konstruktérů.

2004 Vůz TF104, jezdci Olivier Panis, Cristiano da Matta, Ricardo Zonta a Jarno Trulli. Celkem 9 bodů a 8. místo v poháru konstruktérů

2005 Vozy TF105 a TF105B, jezdci Jarno Trulli a Ralf Schumacher. Celkem 88 bodů a 4. místo v poháru konstruktérů.

2006 Vůz TF106, jezdci Jarno Trulli a Ralf Schumacher. Celkem 35 bodů a 6. místo v poháru konstruktérů.

2007 Vůz TF107, jezdci Jarno Trulli a Ralf Schumacher. Celkem 13 bodů a 6. místo v poháru konstruktérů.

2008 Vůz TF108, jezdci Jarno Trulli a Timo Glock.